Bagażniki rowerowe

Czyli jak wybrać odpowiedni bagażnik rowerowy aby bezpiecznie wybrać się na wakacyjną wyprawę samochodem.

Jest kilka podstawowych rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem bagażnika na rower. Wybierając bagażnik musimy zdecydować się czy będzie on montowany na dachu naszego samochodu czy z tyłu auta. Bagażnik ten, musi również pasować do naszego samochodu, natomiast rower musi pasować do samego bagażnika, aby można go bezpiecznie przewozić. Tak jak wszystkie elementy mocowane dodatkowo do samochodu, bagażniki muszą być dokładnie dobrane i prawidłowo zamocowane, tak aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko jakiegokolwiek wypadku.

W chwili obecnej na rynku proponowanych jest bardzo wiele rodzajów bagażników rowerowych. Najpopularniejsze są bagażniki dachowe, bagażniki na hak, mocowane do bagażnika na tył samochodu, do opony zapasowej oraz specjalne bagażniki na tandemy i rowery poziome.

Przed samym zakupem bagażnika, należy również odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Czy nasz samochód wyposażony jest w hak albo relingi dachowe

Większość samochodów jest przystosowana do zamontowania bagażnika na rower. Podczas wybory należy zadecydować, który ze sposobów montażu jest bezpieczniejszy i jakie możliwości daje nam nasz samochód.

2. Jak często będziemy przewozić rowery samochodem

Jeśli bagażnik będzie używany sporadycznie warto zastanowić się nad zakupem łatwego do przenoszenia, wysokiej jakości i trwałego bagażnika. Nie należy zawracać sobie głowy tanimi bagażnikami, które lada moment się rozlecą i przestaną być użyteczne.

3. Jak duże trasy planujemy pokonywać z rowerem na bagażniku

Podczas wyboru bierzmy pod uwagę jedynie bagażniki trwałe i dobrej jakości. Będą one bardziej odpowiednie na długie trasy i wyjazdy. Istotne jest,  aby rower podczas jazdy samochodem nie przesuwał i był stabilnie trzymany przez bagażnik.

4. Jaki rower planujemy przewozić (gabaryty samego roweru)

Jeśli posiadasz ciężki i duży rower należy wybierać bardziej stabilne bagażnik, są większe, mocniejszy i bardzo często wzmacniane. Jeśli wybierasz bagażnik dachowy trzeba pamiętać aby był on wyposażony w podpórkę.  Sprawi to, że rower będzie stabilnie stać an dachu auta. (Pamiętaj, że postawienie ciężkiego roweru na dach samochodu wymaga siły i bardzo często jest czynnością niewygodną, dlatego warto mieć kogoś do pomocy).

5. Jak wiele rowerów planujemy przewozić

Większość sprzedawanych bagażników w standardzie przeznaczona jest dla dwóch rowerów. Jednak w ofercie wielu firm są bagażniki, na których można przewozić nawet do pięciu rowerów. (Jeśli planujesz przewozić rower dziecięcy i dla dorosłych jednocześnie, należy pamiętać aby najpierw założyć rower dziecka, a potem swój.)

Rodzaje bagażników na rowery:

1. Bagażniki dachowe

Plusy:

 • najpopularniejszy sposób przewożenia rowerów
 • zapewniają najlepszą ochronę rowerów przed uszkodzeniem podczas przewożenia
 • rowery nie stanowią niebezpieczeństwa dla innych użytkowników ruchu

Minusy:

 • wymagają zamontowania belek poprzecznych na dachu samochodu
 • rowery zamontowane na dachu stawiają dodatkowy opór podczas jazdy
 • wsadzanie rowerów na bagażnik dachowy może wymagać pewnej siły i w niektórych przypadkach jest niewygodne

2. Bagażniki rowerowe na tylną klapę samochodu

Plusy:

 • bagażniki te, są tanie, przenośne, łatwe w użytkowaniu i nie zabierają dużo miejsca po zdemontowaniu
 • podczas montażu nie trzeba wysoko unosić roweru
 • pasują do większości samochodów typu sedan i minivan

Minusy:

 • rowery stykają się ze sobą , co może spowodować że podczas transportu będą rysować się wzajemnie
 • zamontowane rowery mogą przysłonić światła samochodu lub tablice rejestracyjne

3. Bagażniki rowerowe montowane na hak samochodu

Plusy:

 • łatwe w montażu i demontażu
 • bez problemu można przewozić większą liczbę rowerów
 • bardzo dobre na długie wyprawy i trasy

Minusy:

 • ilość zamontowanych rowerów uzależniona od ich wagi
 • rowery mogą zasłaniać tablice rejestracyjne i światła pojazdu
 • rowery mogę wystawać poza bryłę samochodu, powodują niebezpieczeństwo podczas manewrów w stosunku do innych użytkowników ruchu

Niezależnie jaki bagażnik na rowery zamontujemy w naszym samochodzie, zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych osób na drodze. Montując bagażnik sprawdzajmy czy wszystko jest dobrze przykręcone, a rowery stabilnie zamontowane na bagażniku. Podniesie to bezpieczeństwo w samochodzie i pozwoli to nam bezproblemowo dotrzeć do celu i cieszyć się naszymi jednośladami na wakacjach czy podczas wypadu za miasto.

Porady dla kierowców, Samochody osobowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>