Nowa Mazda6 – zupełnie nowa 6!

Fani marki Mazda od dawna oczekiwali premiery nowej Mazdy 6 i biorąc pod uwagę wygląd nowego auta, nie powinni być rozczarowani!

http://www.topgear.com/uk/photos/mazda-6-gallery-2012-08-29

Japoński samochód nie tylko dobrze wygląda, ale jest znacznie przestronniejszy do swojego poprzednika. A to za sprawą wydłużenia podłogi o ponad 100mm, co sprawia, że nowa Mazda6 ma teraz 4,800mm długości. Przy takich wymiarach nowa 6 może śmiało wkroczyć w segment samochodów klasy wyższej-średniej (segment E) i na tle konkurencji będzie się bardzo dobrze prezentować.

Nowa Mazda 6, jako samochód rodzinny o sportowym charakterze, została znacznie „rociągnięta” dzięki nowej, dłuższej podłodze. Przednia oś auta przesunięta jest ku przodowi, dzięki czemu wnętrze japońskiego auta stało się bardziej przestronne. Kierowca jak i pasażerowie mają teraz spory zapas miejsca, nie tylko na przednich fotelach, ale i w drugim rzędzie nie zabraknie miejsca nawet dla najwyższych osób.

6 jest drugim modelem samochodu nowej generacji wyprodukowanym przez Mazdę, który wyposażony jest w pakiet technologii SKYACTIV i zaprojektowany w najnowszej konwencji stylistycznej marki o dumnie brzmiącej nazwie KODO – SOUL OF MOTION (w wolnym tłumaczeniu: Dusza Ruchu).

Silniki Mazdy6 w technologii SKYACTIV

Wróćmy jednak do nadwozia i silników, w jakie będą wyposażone nowe japońskie samochody osobowe. Nowa „szóstka” – jak wiadomo – będzie znacznie większa od poprzedniej wersji Mazdy6. Jednak dzięki nowoczesnej technologii i przy wykorzystaniu ultra lekkich materiałów nowa Mazda6 będzie lżejsza od poprzednika o całe 100kg (biorąc pod uwagę wersje z silnikami zasilanymi benzyną o pojemności 2.0 litrów).

Mazda6 będzie wyposażana w dwa silniki benzynowe: 2.0 i 2.5 litra pojemności. Dodatkowo wszystkie silniki w tym modelu będą wykorzystywały technologię SKYACTIV. Dzięki czemu będą się odznaczać wyższym współczynnik kompresji (lepszy moment obrotowy przy niskich obrotach), nowym kolektorem wydechowym pozwalającym usuwać gazy wydechowe jeszcze szybciej i specjalnym tłokom i wtryskiwaczom, które sprawią, że benzyna będzie spalana również w szybszym tempie.

Pod maską nowej 6 nie zabraknie także silników diesla. Będą dostępne dwa rodzaje silnika tego typu o pojemności 2.0 litra, dobrze znanym z wersji CX-5 crossover. Słabsza jednostka będzie rozwijać moc 148KM, natomiast mocniejszy diesel nowej Mazdy6 osiągnie moc 173KM, który pozwoli kierowcy na bardzo dynamiczną jazdę przy zachowaniu spalania na przyzwoitym poziomie. Zarówno silniki benzynowe jak i diesla będą współpracowały z 6-sio stopniową skrzynią manualną, bądź z automatem w technologii SKYACTIV-Drive.

System i-ELOOP

Nowa Mazda6 jest pierwszym modelem Mazdy, w którym został wykorzystany układ hamulcowy z systemem odzyskiwania energii i-ELOOP. System ten magazynuje utraconą energię kinetyczną w momencie zdjęcia przez kierowcę nogi z pedału gazu. W tym samym momencie alternator wspomagający hamowanie generuje prąd, który trafia do kondensatora.  Nowoczesny superkondensator ma za zadanie w jak najkrótszym czasie pobrać, zmagazynować i oddać dużą ilość energii, która będzie wykorzystana przy zasilaniu wentylacji, oświetlenia czy instalacji audio.

Wnętrze nowej Mazdy6

We wnętrzu nowej Mazdy6 będzie można znaleźć mnóstwo nowych, lśniących przycisków, które będą aktywowały takie funkcje jak: monitorowanie tyłu pojazdu, adaptacyjne światła mijania czy system wspierający hamowanie.

http://www.topgear.com/uk/photos/mazda-6-gallery-2012-08-29

Wnętrze nowej 6 jest teraz lepiej wyciszone i przenosi mniej wibracji do kabiny, co ma znacząco podnieść komfort jazdy w porównaniu do starej wersji Mazdy6. Inżynierowi odpowiedzialni za wykończenie japońskiego auta, zapewniają również o wykorzystaniu najlepszych materiałów do wykończenia wnętrza i odejścia od plastików.

Nowa Mazda 6 zadebiutuje na rynku Europejskim i Japońskim jeszcze przed końcem 2012 roku, a następnie będzie wprowadzona na pozostałe rynki (USA początek 2013). Co ciekawe, Mazda zamierza produkować w fabryce w Hofu ok. 120 000 egzemplarzy nowej Mazdy6 rocznie.

Samochody osobowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>