Nowy egzamin na prawo jazdy

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy zatwierdzone

W dniu 19.01.2013 wejdą w życie nowe zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy. Co prawda nowy egzamin na prawo jazdy miały zacząć obowiązywać już od 11 lutego bieżącego roku, jednak z uwagi na bardzo dużą liczbę zmian w systemie zdawania egzaminu, decyzję ze względu przygotowań przesunięto o rok.

Dotychczasowe zasady zdawania egzaminu

Zgodnie z obowiązującymi zasadami zdawania egzaminu na prawo jazdy, określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. z 2005 r. nr 217, poz. 1834 ze zm.) egzamin składa się z części teoretyczne i praktycznej.

Egzamin teoretyczny ma formę testu, wypełnianego na komputerze (w nadzwyczajnych przypadkach, pisemnie lub ustnie). Rozwiązanie testu polega na wyborze dla każdego pytania spośród trzech zaproponowanych odpowiedzi przy czym test jest wielokrotnego wyboru, czyli prawidłową może być więcej niż jedna odpowiedź. Zakres pytań w teście na prawo jazdy kat B wynosi 1-18, a dopuszczalna liczba błędów popełniona przez zdającego nie może przekroczyć 2. Czas trwania egzaminu to 25 minut.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego, jest pozytywne przejście testu. Egzamin praktyczny, polega na wykonaniu określonych zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym (inaczej nazywanym- mieście).

Zmiany w egzaminie

Zmiany egzaminu będą dotyczyły głównie części teoretycznej. Test od chwili wejścia w życie będzie miał formę jednokrotnego wyboru, z pytaniami generowanymi w czasie rzeczywistym. Tak jak jest dotychczas, egzamin teoretyczny będzie składał się z pytań wybranych losowo z katalogu zatwierdzonego przez Ministra Transportu. Baza ta ma zawierać jednak dużo więcej pytań niż do tej pory (ok 1.200 pytań) i będzie tworzona na bieżąco, tj. co jakiś czas zostanie uzupełniana nowymi pytaniami. Test na prawo jazdy kategorii B ma składać się z 32 pytań, z czego 20 pytań ma dotyczyć jedynie wiedzy podstawowej, a pozostałe 12 wiedzy specjalistycznej charakterystycznej dla danej kategorii. Maksymalna liczba punktów jaką będzie można uzyskać to 74, z czego do zaliczenia pozytywnie egzaminu konieczne będzie zebranie co najmniej 68 punktów. Czas mimo zwiększenia się ilości pytań nie ulegnie zmienia. Z tego co wiadomo, część praktyczna egzaminu ma nie ulec większym zmianom.

Miejmy tylko nadzieję, że nie jest to kolejny krok w stronę zwiększenia zysków a jedynie poprawy bezpieczeństwa na drodze. Przy ciągle rosnącej liczbie aut na drodze, dodatkowe edukowanie użytkowników ruchu jest niezbędne. Jak przyszli kierowcy poradzą sobie z nowym egzaminem przekonamy się już za rok, a tym czasem szerokiej drogi!

Porady dla kierowców, Prawo jazdy ,

2 responses to Nowy egzamin na prawo jazdy


 1. Mistrzyni

  Zmiany zmianami, najważniejsza i tak jest jazda po mieście.
  Najlepiej jak Ośrodek Egzaminowania jest z boku miasta,
  taki wyjazd z WORD Elbląg np.

  Jak wyjechać z WORDu Elbląg – zdamyto.pl/skrzyzowanie/525

  • Suraj

   Teraz to ta średnia pójdzie w górę jak wprowadzą nowe testy, bo chyba grzej będzie test zdać niż samą jazdę. Generalnie łatwiej będą mieli ci, którzy grają w zręcznościówki, bo nowe testy na tym polegają klikaj szybko i jeszcze szybciej. No i ma się zwiększyć pula pytań do 3000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>