Opony letnie

Zima się kończy, a temperatura zaczyna gwałtownie rosnąć. Jest to najwyższy czas, żeby pomyśleć nad wymianą opon zimowych na letnie.

Dodatnie temperatury sprawiają, że coraz większa liczba kierowców rusza do warsztatów na wymiany opon w swoich samochodach. Dlaczego warto jest zmienić opony jak zrobi się ciepło? Odpowiedź jest bardzo prosta, mieszanka gumy w oponach zimowych jest tak dostosowana, aby opona była elastyczna nawet przy bardzo niskich temperaturach. Opony te są przez to miękkie i w wysokich temperaturach szybciej ulegają zniszczeniu. Mogą również w skrajnych przypadkach spowodować niebezpieczną sytuację na drodze, po nadmiernym nagrzaniu się. Są liczne przypadki, w których kierowca spowodował, bądź miał wypadek na skutek zsunięcia się zbyt miękkiej, nagrzanej opony z felgi. Oczywiście, producenci starają się, aby ich produkty były coraz to bezpieczniejsze, jednak w dalszym ciągu dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Dzieje się to na skutek, wcześniej wymienionej bardziej miękkiej mieszanki gumy, ale nie tylko. Opony zimowe, w wielu przypadkach mają znacznie wyższy bieżnik, są grubsze (często są nazywane przez to balonami), a także są znacznie węższe od opon letnich.

Porównując drogę hamowania samochodu z oponami letnimi (która jest znacznie krótsza) do auta z oponami zimowymi, również dochodzimy do szybkiego wniosku dlaczego warto pomyśleć o wymianie opon gdy zrobi się cieplej.

Oczywiście sprawa nie jest zbyt skomplikowana gdy posiadamy już opony na zmianę. Wtedy jedziemy do wulkanizacji bądź warsztatu i wymieniamy opony. Bądź jeśli mamy całe koła z oponami letnimi, możemy na własną rękę zmienić cały zestaw na domowym podwórku. Warto jednak i w tym przypadku udać się do wulkanizacji aby wyważyć koła. Sprawi to, że nie będziemy mieli drgań na kierownicy i znacząco wpłynie na komfort prowadzenia samochodu i bezpieczeństwo.

Opony letnie

Jeśli jednak stoimy przed zakupem nowych opon, warto jest poświęcić chwilę na znalezienie dokładnych i sprawdzonych opinii nt wybranych opon. Warto poczytać, jak sprawdzają się dane modele opon w skrajnych warunkach. Czy inni kierowcy podczas obitych opadów deszczu nie zaobserwowali chociażby zjawiska: ,,aquaplaningu”.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

Aquaplaning czyli akwaplanacja jest to nic innego jak utrata przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą, spowodowana tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. W rezultacie może wystąpić utrata kontroli nad samochodem. Doznania kierowcy w takich przypadkach są bardzo podobne, do jazdy po oblodzonej powierzchni.

Zdarzają się również modele opon, które posiadają fabryczne wady, albo źle zachowują się w połączeniu z wybranymi autami.

Trzeba także przewidzieć, z jakimi prędkościami będziemy przemieszczać się naszym samochodem. Zazwyczaj producenci aut podają, jakie rozmiary opon najlepiej pasują do danego modelu samochodu. Warto mieć to również na uwadze, gdyż zazwyczaj są one tak dopasowane, aby zapewniały wystarczający komfort i bezpieczeństwo podróżowania, ale mają także na uwadze spalanie i osiągi pojazdu.

Indeksy prędkości opon

Wiadomym jest, że opony posiadają różne indeksy, które opisują z jaką prędkością maksymalną bez dodatkowych niebezpieczeństw można jeździć samochodem (chodzi głównie o nadmierne nagrzewanie się albo odkształcania gumy).

Oto indeksy które opisują opony:

 • J – do 100 km/h
 • K – do 110 km/h
 • L – do 120 km/h
 • M – do 130 km/h
 • N – do 140 km/h
 • P – do 150 km/h
 • Q – do 160 km/h
 • R – do 170 km/h
 • S – do 180 km/h
 • T – do 190 km/h
 • H – do 210 km/h
 • V – do 240 km/h
 • W – do 270 km/h
 • Y – do 300 km/h
 • VR – powyżej 210 km/h
 • ZR – powyżej 240 km/h

Niezależnie, czy jeździmy w okresie zimowym na oponach zimowych, czy w okresie letnim na oponach letnich, zawsze należy dbać aby stan opon był jak najlepszy. Aby opony nie były łyse, nie miały bąbli ani pęknięć. Warto też, zwracać na czas użytkowania opon. Każda opona starzeje się a jej guma parcieje, co może spowodować nieoczekiwane niebezpieczeństwo na drodze.

Porady dla kierowców, Samochody, Samochody osobowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>