Zimowy poradnik kierowcy

Samochód zimą- czyli kilka rad jak radzić sobie z autem w siarczyste mrozy

Gdy przychodzą niskie temperatury, nastaje ciężki okres dla samochodowych silników. Sytuację może pogorszyć dodatkowo niewiedza kierowcy, w jaki sposób prawidłowo eksploatować auto w takich warunkach.

Oto kilka najważniejszych zasad jakimi należy się kierować mając na uwadze dobro naszego auta:

 1. Samym problemem może być już uruchomienie samochodu po dłuższym postoju.

  Problem może wynikać z rozładowanego akumulatora, zamarzniętego paliwa, nieczystości w filtrze paliwa bądź z powodu uszkodzonego rozrusznika albo alternatora. W dwóch pierwszych przypadkach możemy jeszcze samemu rozwiązać ten problem. Mianowicie przed przyjściem mrozów warto zadbać oto aby stan akumulatora był jak najlepszy. Jeśli chodzi o paliwo to warto jest zabezpieczyć się w specyfik niepozwalający zamarzać paliwu(głównie chodzi o Diesla).

 2. Mitem jest że należy rozgrzewać auto przed rozpoczęciem jazdy.

  Wielu kierowców przekonanych tym, iż tak jest lepiej dla silnika popełnia błąd. Otóż silnikowi wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund aby zapewnione było odpowiednie smarowanie poszczególnych podzespołów silnika. Po tym czasie należy spokojnie ruszyć aby silnik pod optymalnym obciążeniem uzyskał odpowiednią temperaturę. Włączając silnik i pozostawiając go w celu rozgrzania powoduje nie tylko zwiększenie poboru paliwa, ale również w bardzo dużym stopniu obciąża pracę silnika.

 3. Po uruchomieniu silnika starajmy się włączyć jedynie niezbędne do bezpiecznej jazdy urządzenia w aucie.

  Spowoduje to że obciążenie alternatora będzie mniejsze a jego żywotność znacząco na tym zyska. Wartym zapamiętania jest również to, aby zaraz po włączeniu silnika skierować nawiew na szybę. Będzie ona nagrzewała się równomiernie i możemy ustrzec się jej pęknięcia (może się to stać gdy gorące powietrze skierujemy bezpośrednio na zamarzniętą szybę).

 4. Podczas początkowej fazy pracy silnika samochodu, wystrzegajmy się wysokich obrotów

  Są one bardzo niebezpieczne dla zimnego silnika i mogą wyrządzić wiele szkód w jednostce. Dlatego należy pamiętać aby nie przekraczać średniej wartości obrotów zanim motor auta nie nabierze odpowiedniej temperatury.

 5. Najgorszym dla silników jest pokonywanie krótkich odcinków w trakcie wysokich mrozów.

  Silnik auta nie nagrzeje się odpowiednio i nie pozwoli zregenerować energii, która była potrzebna do uruchomienia auta. Dlatego jeśli jest to możliwe, warto pojechać okrężną drogą, tylko po to aby auto rozgrzało się przed kolejnym postojem.

Oczywiście to jak nasz samochód zniesie ciężką zimę zależy jedynie od nas. Dlatego warto przestrzegać tych kilku podstawowych zasad. Dzięki nim nasz samochód przetrwa nie jedną mroźną zimę i będziemy mogli się cieszyć bezawaryjnym użytkowaniem z naszego samochodu.

Porady dla kierowców, Samochody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>